Blog > Nehnuteľnosti > Kúpa jednoizbového bytu: Áno alebo nie?

Kúpa jednoizbového bytu: Áno alebo nie?

Rozhoduje úžitková plocha, ale aj lokalita.

17.07.2018 12:07
Dĺžka čítania: 5 min.

Jedným zo spôsobov, ako sa môžu mladí ľudia osamostatniť, je zabezpečenie si vlastného bývania. V prípade párov alebo ľudí, ktorí spolužitie momentálne neriešia, prichádza do úvahy aj jednoizbový byt. A práve otázke, či sa takáto kúpa oplatí, sa budeme venovať v tomto článku.

Pri konečnej voľbe rozhoduje niekoľko faktorov. Odpovede na tieto otázky by vám mali napovedať, či sa jednoizbový byt vo vašom prípade naozaj oplatí.

Plánujem rodinu?

Či budete potrebovať v budúcnosti (aj vzdialenejšej) väčšie bývanie z dôvodu, že plánujete rodinu, je jeden z rozhodujúcich faktorov.

Úžitková plocha jednoizbových bytov začína na úrovni 30 metrov štvorcových, čo je vhodné pre jednu osobu alebo pár. No hneď ako by prišlo dieťa, ktoré taktiež potrebuje vlastný priestor, by sa vaša situácia skomplikovala.

planovanie-rodiny

Navyše, treba vedieť rozlišovať pojmy. Totiž do úžitkovej plochy sa zahŕňa aj priestor, ktorý reálne na bývanie neslúži. To je napríklad terasa alebo balkón. Až pojem obytná plocha značí, koľko priestoru budete mať k dispozícii.

Chcem zostať v tomto meste?

Podľa stavebného inžiniera Martina Perlíka je lokalita jedno z najdôležitejších kritérií, podľa ktorého sa ľudia pri kúpe nehnuteľnosti rozhodujú. Je pre nich podstatné, aby zostali v blízkosti rodičov, alebo si obľúbili mesto, v ktorom istý čas žili.

zotrvanie-v-meste

Preto nepodceňujte ani toto kritérium a pouvažujte nad tým, či si viete predstaviť život v tom-konkrétnom meste (obci), alebo vám toto prechodné bývanie vyhovuje iba na nejaký čas. Ak je to druhá možnosť, skôr ako kúpu jednoizbového bytu odporúčame dočasný podnájom.

vyber-mesta-na-byvanie

Miniem všetky úspory?

Od tohto roka zavádza Národná banka Slovenska pri poskytovaní hypoték zmeny, ktoré majú dopomôcť k znižovaniu zadlženosti Slovákov.

Preto ak budete žiadať o úver na bývanie, musíte mať našetrené viac. Platí totiž, že úver by nemal presiahnuť 70 % hodnoty nehnuteľnosti, ktorú kupujete. To znamená, že ak má byt hodnotu 75 000 eur, požičať si môžete 52 500 eur (70 % zo sumy 75 000) a zvyšok musíte zafinancovať z vlastných úspor.

uspory

Skutočnosť, že mladí do 35 rokov šetria menej ako starší ľudia, nasvedčuje tomu, že je náročné doložiť potrebných 20 000 eur.

Preto vám radíme, aby ste dobre zvážili, aký je váš finančný strop, a podľa toho sa rozhodli pre kúpu bytu alebo dočasné bývanie v podnájme.

Spočítal som si náklady?

Aj keď môže byť cena jednoizbového bytu v porovnaní s trojizbovým nižšia, v konečnom dôsledku nemusí byť menší byt aj lacnejší.

V prepočte na meter štvorcový je jednoizbový byt takmer o 300 eur drahší, o čom svedčí porovnanie cien nehnuteľností NBS.

vypocet-nakladov

Podobne to je aj so splácaním hypotéky a nájmu. Často prevláda názor, že nájomné vyjde viac ako mesačná splátka hypotéky.

Nemusí to však platiť vždy. Ak si spočítate, o čo všetko sa môže splátka hypotéky navýšiť (napríklad o poplatok za úver či opravy nadobudnutej nehnuteľnosti), môže byť suma vyššia a menej výhodná ako nájomné.

investicia

Keď sa predsa rozhodnete jednoizbový byt kúpiť, odporúčame vám, aby ste si urobili prieskum cien, za ktoré sa nehnuteľnosti vo vybranej lokalite predávajú. Urobíte si tak prehľad o tom, aké najlepšie bývanie môžete získať za vami ponúkanú sumu.

A nakoniec vám radíme, aby ste si zodpovedali tieto a ďalšie otázky, ktoré sa týkajú vašich požiadaviek na bývanie. Ak si neviete poradiť sami, odborníci z našej realitnej kancelárie Charles vám ochotne pomôžu.