Blog > Bratislava IV > Nelákajú vás sídliská? Pri Karlovej Vsi zmeníte názor

Nelákajú vás sídliská? Pri Karlovej Vsi zmeníte názor

24.01.2019 12:01
Dĺžka čítania: 5 min.

 

Množstvo emisií oxidu uhličitého v mestách sa stále zvyšuje. Príčinou nie je iba doprava, ale aj výroba a služby. Situácia sa prejavuje tropickými letami a prívalovými dažďami. Bratislavská mestská časť Karlova Ves však chce prispieť k zmierneniu týchto dôsledkov a skvalitniť tak život tunajších obyvateľov.

Jedným z príkladov, ako sa Karlova Ves snaží o zlepšenie životného prostredia, je realizácia projektu DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy, skrátene ako Odolné sídliská.

Okrem mestskej časti sa na projekte podieľajú aj ďalšie organizácie, napríklad Bratislavské regionálne ochranárske združenie či Inštitút pre pasívne domy.

Projekt potrvá celkovo päť rokov (2018 – 2023), pričom jeho hlavným cieľom je znižovanie takzvanej uhlíkovej stopy, a to prostredníctvom viacerých opatrení.

Práve počas zimných mesiacov sa v rámci tohto projektu budú skúmať hodnoty CO2 v priestoroch Základnej školy A. Dubčeka a Materskej školy Kolískova. Problémy s nadmernou koncentráciou oxidu uhličitého v dôsledku nevyhovujúceho zateplenia či vykurovania sa totižto netýkajú iba obytných domov, ale aj verejných budov.

ekologicke opatrenia v skolachV zimných mesiacoch sa bude merať koncentrácia oxidu uhličitého v karloveských školách.

Okrem Odolných sídlisk sa Karlova Ves zapojila aj do projektu PERFECT, ktorý sa zameriava špeciálne na ekologickú infraštruktúru a zvyšovanie množstva zelene v rámci tejto mestskej časti. Skvelé je aj to, že súčasťou projektov nie sú iba samotné riešenia, ale prihliada sa aj na osvetu medzi verejnosťou.

ekologicke opatrenia v infrastruktureV Kodani vlastní bycikel každý, Dáni nám preto môžu byť príkladom.

Prečo je to dôležité

Prirodzene, pri zmienke o „zelených“ projektoch sa najčastejšie hovorí o znižovaní emisií v ovzduší alebo podpore udržateľnosti životného prostredia. A hoci sa s tým nedá nesúhlasiť, je tu viacero iných príčin, pre ktoré sa oplatí do takýchto aktivít púšťať.

Tak napríklad, vďaka meraniu koncentrácie škodlivých látok v ovzduší sa dá budovať odolnosť prostredia a taktiež sa tak môže predchádzať zdravotným problémom miestnych obyvateľov. Ako uvádza technická manažérka projektu Eva Surovková, zvýšené hodnoty CO2 môžu u detí počas vyučovania spôsobovať malátnosť, bolesti hlavy alebo nevoľnosť.

dolezitost ekologickych opatreni

Nemenej dôležité je aj šetrenie peňazí, ktoré sa môžu použiť na podporu ekologického rozvoja alebo na iné potreby mestskej časti.

Ukážkovým príkladom, ako sa to dá, je nemecké mesto Freiburg, v ktorom je celkom bežné jazdenie na bicykloch či zavádzanie solárnych panelov. Takmer každý dom takýto panel vlastní, dokonca sú aj také domácnosti, ktoré vyprodukujú viac energie, než potrebujú, čím sa ročne ušetrí približne 6 000 eur.

A napokon, ekologické správanie môže vylepšiť aj vzhľad mesta. Nemyslíme tým iba menej nečistoty a odpadkov, ale aj budovanie zelených priestranstiev. Karlova Ves sa pri výsadbe stromov inšpirovala Štokholmom, inšpiráciou pri zelených detských ihriskách bol Amsterdam.

vysadba zeleneJednou z priorít projektov je výsadba zelene.

Ďalšími pozitívnymi príkladmi nielen pre Karlovu Ves môže byť brazílske mesto Curitiba, v ktorom sa nachádza 30 parkov a celkovo sa popri cestách vysadilo vyše 1,5 milióna stromov, alebo Ľubľana, ktorá sa v roku 2016 stala Európskym hlavným mestom zelene.

No o tom, že je Bratislava na dobrej ceste tieto mestá nasledovať, svedčí aj zanietenie jej mestských častí. Ak si v niektorej z nich hľadáte bývanie, pokojne kontaktujte pracovníkov našej realitnej kancelárie Charles.

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/karlovavesonline. Autor: Lukáš Franko