Blog > Nehnuteľnosti > Podnájom alebo skorá kúpa bytu: Čo sa mladým oplatí viac?

Podnájom alebo skorá kúpa bytu: Čo sa mladým oplatí viac?

Aj napriek sprísneným podmienkam pri hypotéke sa kúpa vlastného bývania stále oplatí. V istých prípadoch je však lepšie ísť do podnájmu.

10.01.2019 12:01
Dĺžka čítania: 5 min.


V roku 2016 žilo takmer 90 % Slovákov vo vlastnom, vyplýva to zo štatistík európskeho inštitútu Eurostat. Väčšina tých, ktorí zatiaľ nemajú svoj dom alebo byt, ho chcú taktiež vlastniť. Zo vzorky vyše 500 respondentov to pre agentúru 2muse potvrdilo 88 % opýtaných.

Špecifickou skupinou sú v tomto prípade mladí ľudia, ktorí otázku bývania riešia najviac. Čo je teda pre nich správne – skorá kúpa nehnuteľnosti alebo podnájom?

Prečo kúpa

„Mladí ľudia, ktorí idú do prvého zamestnania, musia, samozrejme, starostlivo pokryť všetky svoje výdavky. No ak zvládajú platiť nájomné, mali by zvážiť aj kúpu domu,“ tvrdí Gerhard Kotzé, generálny riaditeľ medzinárodnej agentúry RealNet.

vyhody kupy bytu

Ako ďalej uvádza, približne po 12 rokoch majitelia nehnuteľnosti splatia podstatnú časť dlhu a vytvárajú si tak vlastné imanie. Z domu sa stáva výhoda, ktorá môže slúžiť aj na iné účely. Veľkým pozitívom je taktiež to, že hodnota nehnuteľností sa stále zvyšuje a pri možnom predaji je veľká pravdepodobnosť návratnosti investícií.

Navyše, z dlhodobého porovnávania nájmu a hypotéky vyplýva, že aj napriek sprísneným podmienkam pri udeľovaní hypotéky sa viac oplatí úver než nájom.

Síce sa mesačné náklady v oboch prípadoch až tak veľmi nelíšia, no z dlhodobého hľadiska je rozdiel v tom, že vlastník bytu (domu) po rokoch nadobudne majetok, pričom z nájmu nemá okrem prechodného bývania nič.

vyhody kupy bytu mladych

Samozrejme, medzi iné benefity pri vlastnom bývaní, najmä pri domoch, patrí súkromie, stabilita a slobodné zaobchádzanie s nehnuteľnosťou.

Prečo podnájom

Aj keď sa hypotéka stále oplatí a po rokoch splácania si zabezpečíte vlastné bývanie, ani nájom nie je najhoršie riešenie. Všetko však závisí od niekoľkých faktorov.

Odborníci radia popremýšľať nad tým, či chcete nehnuteľnosť vlastniť dlhšie než sedem rokov. Ak nie ste na takýto krok pripravení, je lepšie ísť najprv do podnájmu.

Nájom sa teda vyplatí ľuďom, ktorí ešte nevedia, kde presne chcú bývať, prípadne nemajú istú prácu alebo sa často presúvajú. Na strane výhod pri nájme je aj fakt, že v mesačnej platbe sú zahrnuté všetky režijné náklady – energie, opravy a iné správne poplatky.

vyhody podnajmu

A aj keď sa to nemusí javiť, aj bývanie v podnájme môže byť výhodné. Typickým príkladom je spoločné nažívanie pracujúcich absolventov, ktorí sa na nájomné skladajú. Vďaka zdieľanému bývaniu si vedia odkladať viac financií, ktoré neskôr môžu poslúžiť ako základ pre získanie hypotéky.

Práve schopnosť pravidelne si odkladať peniaze je pritom jedným z dôležitých faktorov pri rozhodovaní sa medzi nájmom a hypotékou.

Ako sa teda rozhodnúť?

Aj z vyššie uvedeného vyplýva, že nad kúpou vlastného bývania alebo podnájmom sa nedá vysloviť jednoznačný verdikt. To znamená, že každá z možností má svoje plusy aj mínusy. Zamyslite sa však nad niekoľkými otázkami, vďaka ktorým sa správne rozhodnete.

ako sa rozhodnut

  • Naisto viete, kde chcete bývať?

  • Naisto viete, akú nehnuteľnosť hľadáte? (počet izieb, byt alebo dom...)

  • Neplánujete odcestovať za prácou do zahraničia?

  • Máte stálu prácu so zmluvou na dobu neurčitú?

  • Viete si pravidelne odkladať časť príjmov?

  • Spočítali ste si výdavky spojené s chodom domácnosti a dochádzaním do práce?

Ak všetky odpovede nasvedčujú tomu, že ste schopní nadobudnúť vlastné bývanie, pokojne sa do toho pustite. V prípade akýchkoľvek otázok kedykoľvek kontaktujte pracovníkov našej realitnej kancelárie Charles. Držíme vám palce pri hľadaní vášho vysnívaného bývania. :-)