Blog > Nehnuteľnosti > Sky Park od Zahy Hadid čoskoro zmení tvár Bratislavy. Pozrite si aj ďalšie stavby, ktoré táto architektka dala svetu

Sky Park od Zahy Hadid čoskoro zmení tvár Bratislavy. Pozrite si aj ďalšie stavby, ktoré táto architektka dala svetu

05.06.2018 12:06
Dĺžka čítania: 5 min.

 

Zaha Hadid bola svetovo uznávaná architektka, ktorá navrhla aj očakávaný bratislavský Sky Park. Okrem neho sa však podpísala taktiež pod mnoho športovísk či kultúrnych centier po celom svete, ktorým vdýchla jej typický dekonštruktivistický štýl. Predstavujeme vám sedem z nich.

Zaha Hadid pochádzala z Iraku, no väčšinu života strávila v Británii, kde vyštudovala architektúru. Svoju kariéru začala v roku 1979, keď spustila vlastný projekt Zaha Hadid Architects.

Za svoju prácu získala niekoľko ocenení, zrejme najvýznamnejšou je cena Pritzker Architecture (považovaná za Nobelovu cenu v architektúre). Zaha Hadid je jediná žena v zozname laureátov tejto ceny.

zaha-hadid

Hadid si v architektúre razila svojskú cestu, čoho výsledkom sú futuristické budovy bez pravých uhlov. Bývalá profesorka o nej povedala, že vynašla 89-stupňový uhol. Iračanka si vďaka tomu vyslúžila prezývku kráľovná krivky.

Hoci by sa mohlo zdať, že takéto netradičné architektonické návrhy nebudú plniť svoj účel, opak je pravdou. Zaha Hadid sa podpísala pod návrh rezidenčných  budov, kancelárií, štadiónov či múzeí. O niektorých z nich si viac povieme v nasledujúcej časti.

Skokanský mostík Bergisel

Vzhľad skokanského mostíka Bergisel v rakúskom Innsbrucku začala Hadid riešiť v roku 1999, jeho budovanie prebiehalo až do roku 2002.

skokansky-mostik-bergiselVyhliadková veža

Každoročne sa tu koná pretek v rámci Turnaja štyroch mostíkov. Okrem toho, že Bergisel Ski Jump slúži športovcom, sa do jeho priestorov môže dostať aj verejnosť. Vo veži sa totiž vybudovala pre návštevníkov kaviareň a vyhliadková terasa, do ktorej sa dá dostať výťahom za dve minúty.

skokansky-mostik-bergisel-pohlad

skokansky-mostik-bergisel-zaha-hadid

Most Sheikh Zayed

Most v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov, tvoria netypické oblúky, ktoré majú znázorňovať pieskové duny.

most-sheikh-zayed

Moderná stavba meria 845 metrov a do užívania prešla v roku 2010. Na jej budovaní sa pracovalo osem rokov. Most uľahčuje presun obyvateľom, ktorí denne prechádzajú medzi hlavným mestom a centrálnym ostrovom Emirátov. Taktiež umožňuje jednoduchšie napojenie sa na diaľnicu medzi Abú Zabí a Dubajom.

Operný dom v Guangzhou

V čínskom meste Guangzhou patrí operný dom, ktorý navrhla Zaha Hadid, k najšpičkovejším architektonickým stavbám. Budova je ďalším príkladom dekonštruktivistického štýlu, ktorý bol pre Hadid typický. Ona sama operný dom označila ako dvojitý balvan.

operny-dom-guangzhou

Kým väčší z “balvanov” slúži ako divadelný priestor, menšia časť predstavuje multifunkčnú sálu. Celkovo sa v opernom dome nachádza 1800 miest na sedenie, ktoré sú dokonca pohyblivé.

operny-dom-guangzhou-zaha-hadid

Pohľad na Perlovú rieku dotvára originálny zážitok, ktorý ponúka návšteva operného domu.

Port House v Antverpách

Jedinou požiadavkou pri stavbe prístavného mostu v Antverpách bolo, aby sa zachovala pôvodná budova. Inak sa mohla Zaha Hadid plne realizovať.

Moderná stavba slúži ako kancelársky priestor pre zamestnancov prístavu, ktorí dovtedy pracovali roztrúsene po celom meste.

port-house-antverpy

V minulosti bola súčasťou pôvodného prístavného domu požiarna stanica, okolo ktorej začali budovať asymetrickú konštrukciu. Z nej je dominantný najmä trojuholník, takéhoto tvaru sú aj okná kancelárskych priestorov.

port-house-antverpy-zaha-hadid

Niektoré okná sú plné, iné sú zas priehľadné – dôvodom je optimálny prísun slnečného žiarenia. Striedanie výplní zároveň vytvára panoramatický pohľad na rieku Scheldt a samotný prístav.

Centrum Heydara Aliyeva

Výstavba multifunčkného komplexu Haydar Aliyev Center v Baku mala zmeniť dovtedajšiu tvár mesta, ktorú ovplyvnil hlavne bývalý komunistický režim. Prinavrátenie k islamskej kultúre, pre ktorú sú typické nehierarchické tvary, mala v rukách architektka Zaha Hadid.

centrum-heydara-aliyeva

Tá vyhrala súťaž v roku 2007, stavba trvala celkom päť rokov. Kultúrne centrum pozostáva z niekoľkých výstavných siení, v budove nájdete aj auditórium.

centrum-heydara-aliyeva-zaha-hadid

Samotná Hadid považovala budovu, ktorá nesie názov podľa bývalého azerbajdžankského prezidenta, za obrovský úspech aj pre jej tím.

Múzeum Riverside

Výstavba múzea v škótskom meste Glasgow prebiehala v rokoch 2004 až 2011. Budova je navrhnutá v tvare dlhých nepravidelných línií, čo ma symbolizovať spojenie medzi mestom a riekou Clyde.

muzeum-riverside

Okrem netypických chodieb je zaujímavá aj samonosná strecha. Jej základ tvorí železná konštrukcia, ktorá váži až 2500 ton.

Múzeum, ktoré v roku 2013 vyhlásili za Európske múzeum roka, združuje zbierku dopravných prostriedkov mesta Glasgow. Celkovo tu nájdete až 3000 exponátov, medzi nimi napríklad vlaky, električky či bicykle.

Olympijské vodné centrum

Ak si spomeniete na londýnsku letnú olympiádu v roku 2012, vodné centrum, ktoré navrhla Zaha Hadid, vám môže byť povedomé. Ide totiž o jedno z dejísk, kde sa olympijské a neskôr paralympijské hry uskutočnili.

olympijske-vodne-centrum

Tvar konštrukcie má pripomínať pohyb vody. Hadid znova využila aj sklo. Architektka navrhla nainštalovanie vyše 600 sklenených tabúľ, ktoré majú do interiérov prepúšťať prirodzené svetlo.

olympijske-vodne-centrum-zaha-hadid

Keďže sa dobudovanie nestihlo načas, niektoré časti sa dokončili až po olympiáde. Centrum v súčasnosti neslúži iba vrcholovým športovcom, ale využiť ho môže aj verejnosť, ktorá ma k dispozícii dva olympijské bazény a jeden bazén na potápanie.