Blog > Nehnuteľnosti > Viacgeneračné bývanie je späť: Toto sú jeho výhody a nevýhody

Viacgeneračné bývanie je späť: Toto sú jeho výhody a nevýhody

06.12.2018 12:12
Dĺžka čítania: 5 min.

 

V roku 2016 žilo rekordne veľa Američanov vo viacgeneračných domácnostiach. Nastupujúci trend však nezapríčiňuje iba zlá finančná situácia, ale aj iné životné okolnosti. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké výhody a nevýhody prináša takéto bývanie.

Podľa Pew Research Center približne 78 % mladých Američanov vo veku 25 až 34 rokov nemá dostatok peňazí na to, aby viedli taký život, aký chcú. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sa viacgeneračné bývanie opäť vracia do módy.

Trend minulých rokov

Okolo roku 1940 až jedna štvrtina Američanov žila vo viacgeneračných domácnostiach. Rozmach bývania dvoch generácií (rodičia s deťmi) prichádzal postupne. Ešte v 50. rokoch boli čísla týkajúce sa viacgeneračných domácností vysoké, no okolo roku 1980 nastala opačná situácia – v takýchto domácnostiach žilo rekordne málo obyvateľov (podľa Pew Research Center to bolo iba 11 %).

Odvtedy však tento trend znova narastá. V roku 2016 vo viacgeneračných domácnostiach žilo opäť rekordne veľa Američanov – z celkovej populácie to bolo až 20 % (64 miliónov obyvateľov).

trend minulych rokov
Poisťovnícka spoločnosť Aviva predpokladá, že počet domácností, v ktorých žijú dve a viac rodín, by mal v Británii zo súčasných 1,5 milióna narásť do roku 2025 na 2,2 milióna.

Čo sa týka Slovákov, prieskum agentúry 2muse dokazuje, že hoci mladí ľudia (zo vzorky vyše 500 ľudí to bolo 88 %) chcú mať hneď niečo vlastné, aj do tridsiatky zvyknú bývať s rodičmi.

Prečo je to tak?

Jeden z hlavných dôvodov sú, samozrejme, financie. K zhoršeniu situácie prispela aj hospodárska kríza v rokoch 2007 až 2009, počas ktorej bolo získanie bývania aj uplatnenie sa na pracovnom trhu veľmi náročné.

Z prieskumu Pew Research Center taktiež vyplýva, že až u 38 % mladých Američanov vo veku 25 až 34 rokov súvisí ich finančná situácia s finančnou situáciou rodičov.

priciny viacgeneracneho byvania
Nie sú to ale iba peniaze, ktoré rozhodnú o tom, či budú bývať viaceré generácie spolu alebo nie.

Dôkazom toho, že na viacgeneračné bývanie vplýva aj životná situácia, je rodina Smithovcov z Arlingtonu. V trojpodlažnom dome žili manželia Rusty a Lisa spoločne s dvomi dcérami. Po tom, ako Rustymu zomrela matka, pozvali jeho otca, aby žil s nimi. Aj sám Frank Smith priznal, že by bolo preňho veľmi stresujúce, ak by zostal žiť sám.

Situácia sa zopakovala ešte raz. Rodičia Lisy chceli najprv žiť v zariadení s asistovanou starostlivosťou. No Lisa sa porozprávala s rodinou a nakoniec prichýlili aj jej rodičov, ktorí trpia progresívnou demenciou.

„Generácia takzvaných Baby Boomers starne, a tak sa spoločné nažívanie v jednej domácnosti stáva čoraz bežnejším,“ tvrdí Bob Gallagher, prezident spoločnosti Sun Design, ktorá sa venuje architektonickému dizajnu a prestavbe spojenej so starnutím.

vyhody viacgeneracneho byvania

Výhody a nevýhody

Samozrejme, ak sa pre viacgeneračné bývanie rozhodnete, musíte rátať so všetkými plusmi aj mínusmi.

Päťdesiatnička Clare žije v jednej domácnosti spoločne s partnerom, synom a jej rodičmi. A síce sa jej takéto bývanie zdá príjemné, upozorňuje aj na niekoľko nástrah. „Uistite sa, že máte svoj vlastný priestor a súkromie,“ tvrdí Clare.

V ich dome to urobili tak, že každý pár má vlastnú spálňu, spoločne zdieľajú kuchyňu a jedáleň. Kúpeľne sú dve – jedna pre mužov na prízemí a druhá pre ženy na prvom poschodí.

dostatok sukromia pre kazdeho clena domacnosti
V prvom rade sa uistite, že každý člen bude mať vlastný priestor a dostatok súkromia.

Podľa Clare je priestor prvoradý. Ale aj z ich životnej situácie sa dá vydedukovať, že ak je snaha, viaceré generácie môžu spoločne žiť relatívne bez problémov.

Navyše, spolubývanie so starými rodičmi má aj svoje výhody. Potvrdzujú to aj zistenia univerzity v Oxforde, ktorá upriamila výskum na 1500 tínedžerov z Anglicka a Walesu. Podľa jej záverov intenzívnejšia interakcia so starými rodičmi znižuje u mladistvých emocionálne problémy a problémy so správaním.

Okrem toho, takéto spolunažívanie predstavuje pre dospelých výhodu v tom, že sa môžu starí rodičia kedykoľvek postarať o deti. Samozrejme, je potrebné prihliadať aj na zdravotný stav staršej generácie. No ušetrené peniaze za opatrovanie či možnosť pracovnej flexibility, ktorú využíva aj Clare ako učiteľka jogy, je pre dospelých iba prínosom.

starostlivost o deti pri viacgeneracnom byvani
Ak si ale privediete do domu rodičov, myslite na to, že na rozdiel od detí, ktoré sa časom stávajú samostatné, sú zväčša starí rodičia čím ďalej, tým viac závislí na dospelých a deťoch.

K nedostatku súkromia a možnej starostlivosti o starých rodičov doplníme poslednú nevýhodu, ktorú niekto môže považovať za najväčšie riziko. Ide totižto o financie a spoločné hospodárenie.

Podľa výkonnej riaditeľky spoločnosti Generations United Donny Butts stres pri viacgeneračnom bývaní spôsobujú najmä financie. No ako sama tvrdí, najdôležitejším faktorom úspešného usporiadania je komunikácia. Podľa Buttsovej by si mala spoločne sadnúť celá rodina a porozprávať sa vopred o všetkých záležitostiach.

zavedte pravidla pri viacgeneracnom byvani
Dohodnite sa na tom, či budete deliť výdavky na polovicu (podľa rodín) alebo ich rozpočítate na každého člena domácnosti. Taktiež si určite, kto bude kupovať potraviny alebo kto zaplatí možné opravy. Pre ešte lepšie zavádzanie dohodnutých pravidiel si ich aj spíšte.

Takýto systém je kľúčový pre pohodové fungovanie vo viacgeneračnej domácnosti.

Ak hľadáte bývanie pre väčšiu rodinu alebo sa chcete poradiť ohľadom niečoho iného, kontaktujte odborníkov z realitnej kancelárie Charles, ktorí vám ochotne pomô