Blog > Realitné rady > 5 jednoduchých tipov, ako urobiť vaše bývanie ekologickejšie

5 jednoduchých tipov, ako urobiť vaše bývanie ekologickejšie

Ohrievanie vody je druhou najdrahšou položkou na účte za energiu.

23.10.2018 12:10
Dĺžka čítania: 5 min.

Kúpte si kvalitné spotrebiče a naučte sa kompostovať priamo v byte. Prinášame vám päť tipov, ktoré vás presvedčia o tom, že aj vaše bývanie môže byť ekologické a štýlové zároveň.

Vedeli ste, že ohrievanie vody je druhou najdrahšou položkou na účte za energiu? Celkovo tvorí až 18 % z celej čiastky.

Nemenej dôležitou záležitosťou je plytvanie vody, keďže priemerná spotreba na človeka je vyše 240 litrov, zatiaľ čo odporúčaná spotreba sa pohybuje na úrovni 25 litrov.

Ako teda urobiť bývanie ekologickejšie? Týchto päť jednoduchých tipov vám môže pomôcť.

Investujte do kvalitných spotrebičov

Ak chcete šetriť vodu alebo elektrinu, dôležitý je výber spotrebičov. Najlepšou voľbou sú, prirodzene, tie z energetickej triedy A+++ (celkovo existuje až sedem energetických tried, a to od A+++ po D). Práve toto označenie napovedá o najvyššej možnej energetickej úspore.

ekologickejsie byvanie vdaka spotrebicom
Napríklad umývačky riadu vyššej triedy majú zabudované ohrievače, ktoré pred samotným čistením zohrejú vodu na 60 stupňov. Čo vás môže od kúpy odrádzať, je cena. Avšak po roku používania sa vám vrátia peniaze, ktoré ste do spotrebiča investovali.

Na energetickú úsporu myslite aj pri chladničkách. Slovenská inovačná a energetická agentúra uvádza, že až 50 % energie môžete ušetriť, ak vymeníte starú kombinovanú chladničku za chladničku s označením A++.

Vedeli ste tiež, že chladničku by ste mali umiestňovať do chladného prostredia? So zvyšujúcou sa teplotou okolia totižto rastie aj jej energetická spotreba. Blízkosť sporáku alebo iného vyhrievacieho telesa teda nie je dobrý nápad.

uspora energie vdaka kvalitnym elektrospotrebicom
V prípade kvalitného vybavenia domácnosti je množstvo zariadení, ktoré dokážu urobiť vaše bývanie energeticky aj finančne úsporné, a teda aj ekologickejšie. Okrem umývačiek riadu, práčok alebo chladničiek sú to napríklad toalety s dvojitým splachovaním, ktoré dokážu za rok ušetriť až 20-tisíc litrov vody.

Rovnako ekologické sú napríklad aj sprchovacie hlavice s nižším prietokom vody alebo vodovodné batérie so senzorom spúšťania.

Zriaďte si multifunkčné miestnosti

Sám pojem napovedá, o čo vlastne ide. Viacúčelová miestnosť spája minimálne dva priestory s odlišným využitím. U nás je napríklad typické zdieľanie kuchyne s jedálňou alebo obývačkou.

Novinkou, ktorá môže byť pre niekoho príliš extravagantná, je prepojenie kúpeľne a spálne.

uspora energie pomocou multifunkcnych miestnosti v domacnosti
Okrem štýlovosti tento trend taktiež pomáha šetriť energie. Dôvod je zrejmý – ak žijete viacerí v domácnosti a v jednej miestnosti viete napríklad oddychovať aj pracovať súčasne, nemusíte svietiť a kúriť v dvoch izbách naraz.

Navyše, tým, že bude jedna miestnosť slúžiť viacerým účelom, s veľkou pravdepodobnosťou budete rozumne narábať aj s rozložením nábytku a priestor tak zbytočne nezaplníte.

rozumne rozmiestnenie nabytku v miestnosti pre usporu energie

Využívajte ekologické materiály

Podľa The National Human Activity Pattern Survey Američania trávia až 90 % času vnútri. V mnohých ďalších článkoch sa bežne spomína slovné spojenie vnútorná generácia. Tento fakt môžeme vnímať ako podnet k lepšiemu zariadeniu priestorov, v ktorých trávime toľko času.

Vyberajte si teda nielen štýlové, ale hlavne kvalitné materiály. Príkladom je nábytok z dreva, ktorý pochádza z udržateľných ťažieb alebo lesných fariem. Takýto nábytok dodávajú zväčša certifikovaní výrobcovia. Ešte lepšie urobíte, ak si vyberiete lokálneho dodávateľa.

uspora energie pomocou pouzitych materialov
Navyše, ekologický nábytok by sa mal dať jednoducho demontovať, opraviť aj recyklovať. Preto nie je dôležitý iba čas, kedy budete konkrétny kus využívať, ale zamyslite sa aj nad tým, čo bude s ním po tom, ako doslúži.

A napokon, ak sa materiál správne recykluje, môže z neho vzniknúť ďalší kúsok do vašej alebo inej domácnosti. Príkladom je recyklovaný plast.

Do skupiny udržateľných materiálov tiež patrí bambus, slama alebo mycelium (koreňové vlákna húb, ktoré rastú pod zemou). Výhodou týchto materiálov je, že sú kvalitnou a ekologickou náhradou betónu.

Nezabudnite na izoláciu

Približne polovica tepla sa z miestnosti vytratí cez steny. Pomôcť pri šetrení energie môže izolácia, a to nielen stien, ale aj stropov či podlahy. Ak dbáte o čo najväčšiu ekologickosť, dbajte aj na výber materiálu, ktorým priestory zateplíte.

uspora energie pomocou izolacie
Poradíme vám, že kvalitný a ekologický materiál by nemal produkovať veľké množstvo toxínov a taktiež by sa mal dať znova recyklovať. Pri izolácii stien alebo stropov sa dajú použiť obnosené džínsy, ovčia vlna alebo celulóza.

Na dosiahnutie ešte výraznejšej úspory energií si zadovážte okná s dvojitými sklami a dvere s tvrdenou penou alebo minerálnou vatou.

izolacia domacnosti

Zavádzajte nové technológie

Keďže je viacero nových technológií a postupov, ktoré môžu prispieť k ekologickejšiemu bývaniu, rozhodli sme sa ich zhrnúť v samostatnej časti. A začneme žiarovkami.

Klasická žiarovka je veľmi neefektívna, pretože produkuje viac tepla než svetla. Jej priemerná životnosť je 1 500 hodín, zatiaľ čo LED žiarovka vydrží aj desaťnásobne dlhšie.

A aj napriek tomu, že slúžia dlhšie, predsa je ich spotreba oproti bežným žiarovkám nižšia. Klasickú šesťdesiatwattovú žiarovku stačí vymeniť za dvanásťwattovú LED žiarovku a ušetríte až 75 % energie.

uspora energie pomocou novych technologii
Šetriť energiu a zároveň peniaze môžete vďaka solárnym panelom. Tie vám poslúžia na vykúrenie domu, ale využívať ich môžete aj na ohrev vody.

Výmenou klasických plynových alebo elektrických ohrievačov za solárne panely ušetríte nielen peniaze (až 80 % financií z celkovej čiastky na ohrev vody), ale znižovaním množstva emisií v ovzduší šetríte aj životné prostredie.

nove technologie pre lepsiu usporu energii
A napokon sa dostaneme k celkom netradičným bytovým doplnkom. Stále väčší dôraz sa kladie na redukovanie odpadu a na jeho triedenie. Ak ale bývate v byte, obzvlášť veľkým problémom je separovanie biologicky rozložiteľného odpadu.

Na trhu sa však objavili aj bytové kompostéry, ktoré nielenže slúžia dobrej veci, ale k tomu ešte aj dobre vyzerajú.

nove technologie v kompostovani v domacnosti
Bytový kompostér. Zdroj: ecovillage.sk, Plastia

Mať takýto bytový doplnok nie je na škodu a zíde sa každému, kto nemá iné možnosti triedenia rozložiteľného odpadu.