Blog > Bratislava IV > 5 miest, kam sa v Bratislave IV a okolí oplatí ísť na jarnú prechádzku

5 miest, kam sa v Bratislave IV a okolí oplatí ísť na jarnú prechádzku

Po dlhej zime sa konečne začína otepľovať, a to znamená, že prichádza čas jarných prechádzok. Ak bývate v lokalitách Bratislavy IV alebo zvažujete, že by ste sa sem presťahovali, ukážeme vám, kde sa v tejto časti nášho hlavného mesta oplatí vyraziť na krátky výlet.

21.03.2018 12:03
Dĺžka čítania: 4 minúty

 


Hrad Devín

Začneme hneď hradom, ktorého unikátnosť obdivujú nielen Bratislavčania, ale aj turisti z celého Slovenska a zahraničia. Devín mal v minulosti veľký význam najmä pre svoju strategickú lokalitu – nachádza sa totiž na sútoku Dunaja a Moravy, kde bola v minulosti hranica Uhorského kráľovstva.

Pred vstupom Maďarov na územie dnešného Slovenska bol však Devín dôležitou súčasťou štátneho zriadenia Veľká Morava.

hrad-devin-bratislava

V súčasnosti je hrad centrom kultúry a oddychu, hlavne počas teplých mesiacov. Vtedy sa môžete zapojiť do národného behu alebo sa spoločne s rodinou vybrať na remeselno-kulinárske podujatie Ríbezľové dni.

Veľkou výhodou je i dostupnosť. K hradu sa dostanete nielen z centra mestskou dopravou, ale na rýchly presun a rekreáciu pokojne vytiahnite aj bicykel a prejdite sa cyklotrasou, ktorá sa v tejto lokalite nachádza.

Železná studnička

Vybrať sa do lesa na pešiu turistiku, to sa v Bratislave nedá len tak hocikde. Práve preto si treba Železnú studničku, nazývanú aj Železná studienka, obzvlášť vážiť.

Miesto, ktoré spája prírodu s históriou, sa nachádza v Karlovej Vsi, presnejšie v okolí Bratislavského mestského parku.

zelezna-studnicka-bratislavaZdroj: Wikimedia.org

Železná studnička je taktiež vyhľadávanou lokalitou rybárov a člnkárov, keďže sa tu nachádzajú menšie jazierka. Tie v minulosti využil stolár Johann Tronner na to, aby vybudoval miestne kúpele. Z vysokého obsahu železa vo vode aj nakoniec vyplynul názov Železná studnička.

jazero-zelezna-studnicka-bratislavaZdroj: Wikimedia.org

Dnes je okrem prechádzok listnatým lesom príjemnou rekreáciou aj jazda lanovkou, ktorá premáva na Kamzík. Pre návštevníkov ju sprístupnili od štvrtka do nedele v čase od 10:00 do 18:00 hod.

Botanická záhrada

Karlova Ves je prímestskou časťou mnohých využití. Nielenže ponúka príjemné bývanie, ale prináša aj dostatočný kontakt s prírodou.

Ak sa vám však nechce zájsť do neďalekého miestneho parku, navštívte Botanickú záhradu Univerzity Komenského, ktorá je vďaka svojmu umiestneniu dostupná pešo (premáva tu linka číslo 4, 5, 6, 9), ale aj autom.

botanicka.zahrada-bratislavaZdroj: Wikimedia.org

Botanická záhrada podľa dostupných údajov oficiálne funguje od roku 1942. V súčasnosti ponúka náhľad do dvoch expozícií – návštevníci si môžu pozrieť skleníkové a vonkajšie rastliny, z ktorých dominujú hlavne cudzokrajné druhy.

rozarium-botanicka-zahrada-bratislavaZdroj: UNIBA.sk

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na stránke univerzity.

Hrad Pajštún

Ak patríte medzi turistov, ktorí sú ochotní obetovať výletu viac času, prinášame tip práve pre vás. Hrad Pajštún, či skôr jeho zrúcanina, sa nachádza v Malých Karpatoch neďaleko obce Borinka. Ak sa teda rozhodnete pre takúto „prechádzku“, vyhraďte si pre ňu radšej celý deň.

hrad-pajstun-bratislava

Zrúcaninu, ktorú tvorí už iba hradná brána, delostrelecká veža a niekoľko zdobených stien, nájdete ľahko.

Z Bratislavy sa do Borinky dostanete za pol hodiny. Ako východiskový bod môžete využiť kostol, odkiaľ budete kráčať smerom k lesnému chodníku. Smerodajná bude červená turistická značka, vďaka nej sa dostanete až k cieľu.

vyhlad-hrad-pajstun-bratislava

V prípade, že sa pre tento výlet rozhodnete, pokojne využite aj podrobný popis cesty.

Kačín

Trochu menej histórie, ale oveľa viac aktívneho trávenia voľného času ponúka relaxačno-oddychový areál Kačín, ktorý sa nachádza v Lamači. Toto miesto je obzvlášť vhodné pre rodiny s deťmi, keďže tu je aj detské ihrisko.

areal-kacin-bratislavaZdroj: Wikimedia.org

Samotný výstup a zostup trvá približne tri hodiny. Po ceste od Červeného mosta sa môžete zastaviť aj na spomínanej Železnej studničke.

Od roku 2013 sa navyše v tomto areáli organizuje podujatie Letná slávnosť na Kačíne, ktorá prepája umenie, workshopy a predaj ručných výrobkov.

Tak čo, kam sa vydáte na výlet v Bratislave IV a okolí najbližšie? Máte aj vy nejaké vlastné tipy? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentári pod článkom. :-)