Blog > Realitné rady > Starý byt vs. novostavba: Čo sa oplatí kúpiť viac?

Starý byt vs. novostavba: Čo sa oplatí kúpiť viac?

Chcete sa nastálo presťahovať do vlastného, ale neviete, čo sa viac oplatí – či nový alebo starý byt? Na začiatku musíte zvážiť všetky pre a proti. V rozhodovaní vám môžu pomôcť aj naše rady.

23.04.2018 12:04
Dĺžka čítania: 4 minúty

 

Nevšímajte si iba kúpnu cenu

Cena nehnuteľnosti, novej či staršej, je síce dôležitá vec, avšak nízku sumu si automaticky nespájajte s prvou voľbou.

Podľa dostupných údajov, ktoré poskytol portál nehnutelnosti.sk na jeseň minulého roku, bola novostavba dvojizbového bytu v porovnaní so staršou alternatívou drahšia približne o 20-tisíc eur, rozdiel je teda 30 %.

Pri trojizbových bytoch bol medzi novým a starším bytom cenový rozdiel až 42-tisíc eur.

Aby ste ale porovnávali relevantné čísla, musíte si ku kúpnej cene pripočítať niekoľko ďalších výdavkov, ktoré sa vzťahujú hlavne na starší byt. Prirodzene, ak zvažujete takúto možnosť, myslite na rekonštrukcie a opravy.

Ak ale rozdiel medzi cenou novostavby a staršieho bytu predstavuje dostatočnú finančnú rezervu aj na väčšie rekonštrukcie, starší byt môže byť dobrou voľbou. 

Na druhej strane by ste však mali myslieť na to, že niektoré opravy sami neovplyvníte a nemáte na ne úplný dosah.

Ak by ste sa napríklad nasťahovali do staršieho paneláku, rátajte s tým, že budete musieť prispievať do fondu na opravy. Z neho sa hradia prerábky spoločných priestorov, napríklad zatepľovanie alebo vykurovanie bytového domu.

Spočítajte si náklady na bývanie

Samozrejme, aj pri novostavbách treba rátať so spoločným hospodárením, no keďže ide o bývanie v novom bytovom dome, životnosť nehnuteľnosti je vyššia.

Taktiež už pri kúpe zvážte to, koľko budete platiť mesačne za energie. Šetrné materiály novostavieb, v porovnaní so zastaranými materiálmi starších bytov, môžu byť hlavným faktorom, ktorý ovplyvní vaše rozhodnutie.

Novosť vs. zastaranosť platí hlavne pri spotrebe vody a tepla. Po konečnom spočítaní môžete za energie mesačne zaplatiť až o 100 eur viac pri starších bytoch.

Vyberte si lokalitu

Kritérium, ktoré nepochybne zaváži pri celkovom rozhodovaní. Stavebný inžinier Martin Perlík dokonca hovorí, že jeho klienti si na lokalite spomedzi ostatných atribútov zakladajú najviac – buď chcú bývať blízko rodičov, nechcú dochádzať ďaleko do práce, alebo si len obľúbili mesto, v ktorom istý čas žili.

S ohľadom na toto kritérium je treba povedať, že staršie byty majú nepochybne svoje výhody. Tým, že sa mestá rozširujú, takéto nehnuteľnosti sa stávajú súčasťou centier. Takže môžete počítať s dobrou občianskou vybavenosťou a zabezpečenou dopravou.

Na druhej strane, ak vám neprekáža bývanie na okraji mesta, kde sa novostavby budujú, pokojne sa ohliadnite aj po nich. Problém však môže nastať vtedy, ak developer bude v stavbách pokračovať a využije aj zeleň, ktorá bola predtým k dispozícii, alebo nevybuduje infraštruktúru, ktorú na začiatku sľúbil. 

Nezanedbajte technické štandardy

Pri obhliadkach bytov si nemusíte všimnúť poruchy, ktoré môžu vyústiť do finančných alebo existenčných komplikácií. Preto ešte pred samotnou kúpou odporúčame podrobný prieskum nehnuteľnosti.

V tejto fáze rozhodovania by vám však nemal stačiť iba vlastný úsudok, ale pomoc by ste mali hľadať u odborníkov. Technická inšpekcia poskytuje služby, vďaka ktorým si preveríte stav statiky, hydroizolácie, elektroinštalácie alebo aj miery hluku.

Na základe toho nielen ušetríte na možných budúcich výdavkoch, ale zároveň si zaistíte bezpečné a pokojné bývanie.

Preverte si dostupnosť

Je celkom pochopiteľné, že ak si vyberiete bývanie, chcete sa presťahovať okamžite. To však nie je možné pri hocijakej nehnuteľnosti, keďže developeri dávajú do ponuky aj rozostavané byty. V tomto prípade musíte rátať s tým, že sťahovanie závisí od kolaudácie.

V tomto prípade majú väčšiu výhodu staršie zrekonštruované byty. Navyše, k ich atraktivite prispieva aj to, že ponuka nových bytov v Bratislave klesla až o 33 % a z celkového počtu voľných bytov je až vyše 87 % rozostavaných.

Rada na záver

Pred kúpou starého bytu alebo novostavby si urobte kompletnú kalkuláciu, vďaka ktorej zistíte skutočnú cenu bývania. 

Taktiež oslovte odborníkov na realitné právo aj technikov, ktorí vám pomôžu zhodnotiť stav obhliadanej nehnuteľnosti.

Samozrejme, pomoc pri zhodnotení nehnuteľnosti a kompletný servis počas kúpy vám poskytnú aj pracovníci našej realitnej kancelárie Charles.

Nechajte si poradiť od odborníkov na realitný trh v Bratislave.