Bývanie v mezonete nie je pre každého. Komu sa oplatí kúpiť takúto nehnuteľnosť?
Kým v zharaničí sa považuje bývanie v mezonete za cenovo dostupné, u nás to nemusí byť najlacnejšia alternatíva.
Mezonetom by sa dali priradiť mnohé prívlastky. Sú luxusné, priestranné, cenovo náročnejšie, praktické i nepraktické zároveň. Už to nám predznamenáva, že mezonet nie je bývanie pre každého.
Predtým, než sa začneme zaoberať tým, pre koho je mezonet určený, pripomenieme vám, o aké bývanie ide. Na Slovensku sa za mezonet považuje dvojpodlažný byt, ktorý sa zväčša nachádza v bytovom dome na najvyšších poschodiach – druhé podlažie často tvorí podkrovie bytovky.
Tým, že mezonet má dve podlažia, podľa vlastného uváženia sa môžete rozhodnúť, ako priestory využijete. Najčastejšie sa mezonet delí na spoločenské miestnosti (v dolnej časti) a oddychové miestnosti (v hornej časti).
Výhody a nevýhody
Asi najväčšou výhodou mezonetu je priestor. Ako sme spomínali vyššie, môžete ho využiť napríklad na oddelenie spálne od obývačky a kuchyne. Pre ľudí, ktorí pracujú z domu, sa horné podlažie dá využiť ako ateliér alebo kancelária.
Za istý druh luxusu môžeme v takomto byte považovať terasu, vysoké stropy či francúzske okná.
Na druhej strane, aj toto nadštandardné bývanie má zopár nevýhod. Napríklad cena. Kým v zharaničí sa považuje bývanie v mezonete za cenovo dostupné, u nás to nemusí byť najlacnejšia alternatíva.
Napríklad v Spojených štátoch sa pod pojmom mezonet myslí dom, v ktorom sú dve bytové jednotky, z ktorých každá môže mať vlastný vstup. Druhú časť teda môžu v zahraničí prenajímať.
V Amerike sa za mezonet považuje dom s dvomi bytovými jednotkami.
Avšak na Slovensku, okrem toho, že je nízka šanca, že budete druhé podlažie prenajímať, sa zvyšuje aj kúpna cena, ktorá sa odvíja od rozlohy bytu. A keďže v tomto prípade sa k rozlohe dolného podlažia prirátava aj vrchné podlažie, konečná suma nebude nízka.
Ďalšou nevýhodou, ktorá vás môže od kúpy odradiť, sú teplotné rozdiely medzi dolnými a hornými priestormi. Tie vznikajú nielen stúpaním teplého vzduchu, ale aj tým, že v letných mesiacoch sa horné podlažie rýchlo prehreje. Preto sa treba pri mezonetoch obzvlášť zaoberať vykurovaním a tým, ako tieto teplotné rozdiely eliminovať.
Riešením môže byť zateplenie a klimatizácia, ktorá však taktiež nemusí vyhovovať každému. Navyše, negatívnym dôsledkom neustáleho vykurovania a aj samotnej rekonštrukcie sú vyššie náklady na bývanie.
Schodisko síce nepredstavuje výhodu ani nevýhodu, no predsa len vás naň upozorníme.
Ak sú schody vkusné, nepochybne môžu byť pekným bytovým doplnkom. Na druhej strane myslite na ich konštrukciu, pretože strmé točité schodiská zaberajú menej miesta, no nábytok po nich nevynesiete. Rovnako nebezpečné môže byť aj pravidelné schádzanie.
Na úkor priestoru teda odporúčame dostatočne široké a bezpečné schodisko.
Mezonet nie je pre každého
Pre starších ľudí, obzvlášť tých so zdravotnými problémami, nie je bývanie v mezonete príliš vhodné. Dôvodom je práve nepraktické schodisko.
Z toho vyplýva, že mezonet sa hodí skôr pre mladých ľudí alebo napríklad pre rodinu s deťmi, ktorá si kúpou priestranného mezonetu vynahradí bývanie v dome.
Hlavnou cieľovou skupinou nie sú ani ľudia, ktorí sa chcú usadiť na vidieku, a to preto, že mezonety sú typické skôr pre väčšie mestá.
Okrem mladých ľudí a rodín s deťmi sú to teda aj ľudia so vzťahom k mestu, komu sa takéto bývanie vyplatí. Obzvlášť vtedy, ak chcú mať viac priestoru alebo potrebujú špeciálne miesto na prácu.