Blog > Realitné rady > Nehnuteľnosť ako investícia: Skutočne je výhodné kúpiť byt len na prenajímanie?

Nehnuteľnosť ako investícia: Skutočne je výhodné kúpiť byt len na prenajímanie?

Prevláda názor, že nájomné pokryje mesačnú splátku hypotéky a prenajímateľ získa byt v podstate zadarmo. Je to však naozaj tak?

24.04.2018 12:04
Dĺžka čítania: 5 minút

 

Ak si vezmete hypotéku a kúpite prvý voľný byt, takáto investícia sa vám nemusí vyplatiť. Preto sa zamyslite nad návratnosťou, potenciálnymi nájomníkmi či administratívou, ktorá sa s prenajímaním spája.

V prvom rade je dôležité premyslieť návratnosť. Prevláda totiž názor, že nájomné pokryje mesačnú splátku hypotéky a prenajímateľ získa byt v podstate zadarmo.

Navyše si môže myslieť, že po splatení ho výhodne predá, takže ešte na tom získa.

prenajom-bytu

Hoci ceny bytov stúpajú, úroky na hypotéku sú v porovnaní s minulosťou nízke. Kupujúci však musí myslieť na to, že úroková miera hypoték nie je stála a fixácia sa určuje iba na istý čas, zväčša na päť rokov.

Pri hypotékach so splatnosťou viac ako osem rokov môže úrok narásť aj o 2 %. Prenajímateľ teda musí mať na pamäti, že výška nájmu bude nižšia než splátka, a tak bude musieť riešiť aj to, z čoho tento rozdiel zaplatí.

Okrem toho sa od júla sprísnia podmienky pri získavaní hypotéky. Žiadateľ bude musieť preukázať vyššiu finančnú rezervu po odpočítaní splátok a nákladov na život.

kupa-bytu-na-prenajom-uvery

Taktiež sa zníži množstvo úverov, ktoré pokryjú 100 % alebo 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Preto ak chcete kúpiť byt s hypotékou, budete musieť aj tak priložiť niečo z vlastných úspor.

Zároveň nezabudnite na fakt, že prenájom bytu podlieha dani z príjmov. Ak prenajímate byt na základe živnosti, rátajte aj s platením zdravotných a sociálnych odvodov.

Pri návratnosti takejto investície už vopred myslite na to, že byt bude časom potrebovať úpravy a rekonštrukcie, čo si vyžaduje ďalšie peniaze nazvyš.

Hľadajte správnych nájomníkov

Hoci sa zdá, že ide o zanedbateľný faktor, uvažovanie o ľuďoch, ktorí budú vo vašom byte žiť, je dôležité.

Po prenájme sa najviac ohliadajú mladí ľudia. Preto odporúčame zvážiť kúpu malého bytu v lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou.

lokalita-pri-kupe-bytuMyslite na lokalitu aj veľkosť bytu

Okrem toho je veľká pravdepodobnosť, že byt nebude stále obsadený. V takejto situácii vám pomôže finančná rezerva, ktorú by ste mali mať. Aby ste čo najskôr našli ľudí do svojho bytu, premýšľate aj nad tým, kde a ako ich hľadať.

Najlepším časom na ponúkanie nájmu je leto. V tom čase je dopyt zo strany študentov, ktorí si hľadajú bývanie na semester. Vtedy zháňajú bývanie aj rodiny s deťmi, ktoré si sťahovanie nechali na voľné dni.

prenajom-bytu-mladym-parom

Aby ste uspeli a byt naozaj niekomu prenajali, nechajte si poradiť a radšej oslovte realitnú kanceláriu. Odborníci vám pomôžu či už so stanovením výšky nájmu, alebo poradia pri inzerovaní.

Zvážte zariadenie bytu

Kúpa luxusného alebo príliš starého bytu – obidve voľby sú trochu neuvážené.

Na jednej strane si kvôli nadštandardnému nábytku nesmiete pýtať vysoké nájomné, aj keď ste možno do toho vložili vlastné peniaze.

zariadenia-prenajimaneho-bytu

Na strane druhej, ak ponúknete starší byt s opotrebovaným zariadením, potenciálnych nájomníkov neprilákate.

Práve naopak, môžete pritiahnuť ľudí z horších sociálnych skupín, ktorí by nemuseli dodržiavať splácanie nájmu. Vtedy hrozí časté obmieňanie obyvateľov bytu.

Odporúčame, aby ste uvažovali ako nájomník a nenechali sa ovplyvňovať tým, čo sa páči vám.

Administratívne povinnosti

Ak sa už raz rozhodnete prenajímať byt, máte povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade, a to do 30. dňa od začiatku prenajímania.

Pred samotným odovzdaním bytu musíte uzavrieť s nájomníkom zmluvu. Týmto dokladom sa chránite pred neplatičmi a taktiež si stanovujete, na aké dlhé obdobie dávate nájomníkom byt do užívania.

administrativa-pri-prenajme-bytu

Do zmluvy zahrňte aj právo na kontrolu alebo to, čo si neželáte vo vašom byte – napríklad domáce zvieratá.

V tejto časti vás zároveň upozorňujeme na to, že nájomnú zmluvu môžete vypovedať len za podmienok ustanovených v Občianskom zákonníku.

Takýmito situáciami sa myslí napríklad, že nájomca poškodzuje byt alebo nezaplatil nájom za viac ako tri mesiace.

Ak nájomca pri druhom spomenutom prípade preukáže, že sa nachádza v hmotnej núdzi, výpovedná lehota (určená na tri mesiace) sa predlžuje o šesť mesiacov. Nájomník môže teda v byte zostať celkom deväť mesiacov.

pomoc-pri-prenajme-bytuNechajte si poradiť od realitnej kancelárie

Rada na záver

Na začiatku si urobte prehľad trhu s nehnuteľnosťami. Zamyslite sa nad potrebami potenciálnych nájomníkov a podľa toho vyberajte lokalitu a byt.

Na samotné oslovovanie si prizvite odborníkov. Ochotne vám poradia napríklad aj odborníci z našej realitnej kancelárie Charles.

Pomôžeme vám nielen s určením výšky nájmu, ale aj s formou propagácie a so spísaním nájomnej zmluvy.