Blog > Realitné rady > Nižšia cena či náhradné bývanie: Na čo všetko by ste mali myslieť predtým, ako si necháte vykúpiť byt?

Nižšia cena či náhradné bývanie: Na čo všetko by ste mali myslieť predtým, ako si necháte vykúpiť byt?

Spoločnosti, ktoré sa vykupovaním bytov zaoberajú, sľubujú 80 až 85 % z trhovej ceny, iné hovoria o 70 až 90 %.

23.05.2018 12:05
Dĺžka čítania: 5 min.

 

Hlavným dôvodom, prečo si ľudia nechávajú vykupovať nehnuteľnosti, sú rôzne ťarchy. Neschopnosť splácať hypotéku, exekúcia či dlhy – situácie, ktoré vás môžu prinútiť premýšľať o vykúpení bytu. Predtým, ako sa pre takéto riešenie rozhodnete, zvážte všetky riziká.

Nižšia cena

To, že nedostanete plnú sumu, ktorú by ste získali pri bežnom predaji, je fakt. Spoločnosti, ktoré sa vykupovaním bytov zaoberajú, sľubujú 80 až 85 % z trhovej ceny, iné hovoria o 70 až 90 %.

Je však dôležité povedať, že trhová cena nie je všeobecne platný údaj.

Môže sa určovať porovnávaním s podobnými nehnuteľnosťami, ale to iba v takom prípade, ak je realitný trh v danej lokalite živý. Ak sa nepredáva a nekupuje, prirodzene nie je s čím porovnávať.

nizsia-cena

Vtedy sa využíva metóda určovania všeobecnej ceny, ktorá závisí od faktorov ako lokalita, stav nehnuteľnosti alebo ťarchy.

Túto cenu však môže každý realitný maklér uviesť inak.

vykup-nizsia-cena

Predovšetkým sa nenechajte zmiasť percentami. Je totiž rozdiel, ak dostanete 80 % z 30 000 (výkupná cena 24 000 eur) oproti 90 % z ceny 20 000 (výkupná cena 18 000 eur).

nizsia-cena-premyslene

Náhradné bývanie

Vykupujúce spoločnosti sa s predávajúcimi často dohodnú na tom, že im poskytnú náhradné bývanie. Zväčša ide o nájom na určitý čas v inej nehnuteľnosti alebo majiteľovi dovolia istý čas využívať vykúpený byt.

nahradne-byvanie

V momentálnej situácii to môže niekomu pomôcť, no po uplynutí dohodnutej lehoty sa musí bývalý majiteľ ohliadať po niečom novom.

To však nie je jediné riziko. Ak sa uchýlite k náhradnému nájmu, nemusí vám vyhovovať lokalita alebo bývanie nemusí byť také priestranné, ako potrebujete.

vykup-bytu-sluzba-nahradne-byvanie

Overenie zmluvy

Rada o podrobnom preštudovaní zmluvy platí pri výkupe nehnuteľnosti dvojnásobne. Predtým, ako byt niekomu predáte, si preštudujte zmluvné podmienky.

overenie-zmluvy

Dávajte si obzvlášť pozor na cenu alebo aj na náhradné bývanie, ak sa na ňom s firmou dohodnete.

vykup-bytu-overenie-zmluvy

Ak využijete právne poradenstvo, ktoré poskytuje aj naša realitná kancelária Charles, predídete neskorším nepríjemnostiam.

Hoci sa vám môže zdať, že sú to vyhodené peniaze, jednorazový poplatok za právnika vám ušetrí peniaze, o ktoré by ste mohli neskôr prísť.

Dôveryhodnosť spoločnosti

Podobne ako zmluvu, aj spoločnosť, ktorej chcete byt predať, si preverte. V súčasnosti sa dá veľa informácií nájsť na internete – či už sú to webové stránky realitných kancelárií, alebo zdroje ako obchodný register a finstat.sk.

doveryhodnost-spolocnosti

Špeciálne sa zamerajte na recenzie od klientov, ktorí v minulosti využili služby tej-konkrétnej spoločnosti.

recenzie-klientov

O recenzie môžete požiadať aj na sociálnych sieťach alebo sa skúste poradiť so známymi.

Istota výkupu

Vykupujúce spoločnosti zväčša ponúkajú okamžitú obhliadku, peniaze do pár hodín či prevzatie akejkoľvek nehnuteľnosti.

Chceme vás však upozorniť, že to nemusí byť také jednoduché. Ak chcete nechať vykúpiť byt v zlej lokalite, ktorá by ani do budúcna nebola atraktívna, nemusí to s výkupom vyjsť.

istota-vykupu

Ak sa k tomu pridá zlý technický stav a nevyhovujúca občianska vybavenosť, vaše šance na výkup sa znižujú.

Potrebujete pomôcť s výkupom?

Zorientovať sa v problematike výkupu vašej nehnuteľnosti vám ochotne pomôžeme na stránke vykupovaniebytov.sk. Napíšte nám priamo cez kontaktný formulár alebo na e-mail info@vykupovaniebytov.sk a nechajte si vypracovať bezplatnú cenovú ponuku na výkup vašej nehnuteľnosti.