Blog > Bratislava IV > Ako sa dá najlepšie tráviť voľný čas v Karlovke a Dúbravke počas januára?

Ako sa dá najlepšie tráviť voľný čas v Karlovke a Dúbravke počas januára?

Môžete si ísť zaplávať, korčuľovať, zahrať bowling, pozrieť útroby bývalej vodárne alebo zvieratá do bratislavskej ZOO.

12.01.2018 12:01
Dĺžka čítania: 5 minút

 

Medzi najznámejšie miesta, kde sa oplatí v Karlovej Vsi stráviť voľný čas, určite patrí ZOO či Botanická záhrada, ktorá je, žiaľ, počas zimy zatvorená. Namiesto nej si však môžete ísť zaplávať, korčuľovať alebo pozrieť útroby bývalej vodárne.

Plaváreň s krytým bazénom a saunou

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sa cítia vo vode rovnako dobre ako na súši, radosť z kúpania si môžete urobiť aj v zime. Plaváreň Iuventa je totiž okrem letných prázdnin otvorená celý rok. Nájdete tu 25-metrový bazén s hĺbkou od 1,5 metra až po 4 metre a priemernou teplotou vody 26 °C.

Návštevu Iuventy odporúčame aj priaznivcom saunovania. Súčasťou plavárne je totiž aj sauna s maximálnou kapacitou 10 osôb. Cenník, rovnako ako aj harmonogram plavárne nájdete na oficiálnej stránke inštitúcie Iuventa.

muz-plava-v-bazene

Za technickými pamiatkami vodárenského múzea

Okrem športových aktivít sa počas zimy môžete v Karlovke aj historicky a technicky vzdelávať. Presne takéto možnosti totiž ponúka expozícia Vodárenského múzea, ktorá sa nachádza v budove vôbec prvej čerpacej stanice bratislavských vodární.

karlovka-vodarenske-muzeumZdroj: Vodárenské múzeum

Súčasťou expozície je pohľad do minulosti aj súčasnosti vodárenstva. Medzi exponátmi sa nachádzajú rôznorodé technické pamiatky, vodárenské prístroje či prierezy studní.

Expozícia múzea pokračuje aj na neďalekom riečnom ostrove Sihoť, kde sa nachádza zámok a tunel vedúci popod Karloveské rameno.

tunel-veduci-popod-sihotTunel na ostrove Sihoť vedúci popod Karloveské rameno. Zdroj: Vodárenské múzeum

Na návštevu Vodárenského múzea sa môžete vybrať v ktorýkoľvek pracovný deň medzi 9:00 až 14:00 hod. Ak by ste si výlet za spoznávaním technických pamiatok chceli predĺžiť o exkurziu na Sihoť, na návštevu ostrova sa musíte vopred objednať.

Kedy naposledy ste stáli na korčuliach?

V prípade mrazivej zimy by sme vám na korčuľovanie pod holým nebom odporučili navštíviť zamrznuté Karloveské rameno. Ale keďže tohtoročná zima skôr pripomína jar, odkázaní sme na Zimný štadión v Dúbravke.

Ten je pre verejnosť otvorený v utorok (16:00 – 17:30), počas soboty (16:00 – 17:30 a 18:30 – 20:00) a v nedeľu (15:00 – 16:30 a 17:30 – 19:00).

Pokiaľ nemáte vlastné korčule, nevadí. Prísť si sem zakorčuľovať a vrátiť sa do svojich detských čias môžete aj tak. Súčasťou štadióna je totiž okrem bufetu a reštaurácie aj požičovňa korčúľ.

par-sa-korculuje-na-zimnom-stadione

Aktuálny program spolu s cenníkom nájdete na webstránke štadióna.

Niečo pre milovníkov literárnych príbehov

Chladné či upršané počasie sa dá stráviť aj doma. Napríklad čítaním kníh, na ktoré si inokedy neviete nájsť čas. Ak žiadne neprečítané tituly vo svojej knižnici nemáte, zájdite do Karloveskej knižnice. K dispozícii majú vyše 35 000 kníh slovenskej, svetovej, detskej a náučnej literatúry.

Okrem toho sa v knižnici pravidelne organizujú čítačky či diskusie so spisovateľmi. Najbližšou zaujímavou udalosťou je Celkom obyčajné večerné čítanie si, ktorá sa bude konať 16. januára o 18:00 hod. Ide o čítanie výberových knižných noviniek, počas ktorého sa môžete zahriať čajom alebo kávou.

karloveska-kniznica-verejne-citanieZdroj: FB Karloveská knižnica

Členský poplatok na jeden rok stojí 4 € pre dospelých, 3 € pre dôchodcov a deti do 15 € si môžu požičiavať knihy bezplatne. Výpožičný čas knižnice nájdete na oficiálnej stránke Karlovej Vsi.

Akcie filmového a hudobného klubu Kamel

Jadrom celého kultúrneho diania v Karlovej Vsi je Klub Kamel, ktorý pre obyvateľov Karlovej Vsi a okolitých mestských častí organizuje filmové premietania a rôzne koncertné vystúpenia. Aktuálny zoznam podujatí nájdete na Facebook stránke Karloveského centra kultúry.

V bratislavskej ZOO to žije aj v zime

Spomedzi zvierat bratislavskej ZOO prespia celú zimu iba netopiere, sysle či ježkovia. Okrem nich a exotických vtákov môžete v ZOO počas januára vidieť všetky zvieratá. Zubre, jelene, soby či medvede totiž počas chladného obdobia nepotrebujú žiadne špeciálne podmienky.

biely-tireg-sa-hra-v-snehuZdroj: ZOO Bratislava

O zvieratá, ktoré sú citlivé na chlad, je však dobre postarané. Starostlivosť o nich možno prirovnať napríklad k vykurovacej sezóne v bytoch. Výbehy sú posypané pieskom, takže v tomto období môžete počas návštevy zoologickej záhrady pokojne vidieť aj hrochov, nosorožce, zebry či dokonca antilopy.

ZOO je počas zimy otvorená medzi 10:00 až 15:00 hodinou. Otváracie hodiny jednotlivých pavilónov nájdete na stránke zoobratislava.sk.

Voľnočasové aktivity v Dúbravke

Ak by ste svoj voľný čas predsa len radšej strávili v teplejšom prostredí a nie vonku, v dúbravskom Bowling bare si okrem bowlingu môžete zahrať bedminton, tenis alebo ping pong.

muz-hra-bowling-s-bowlingovymi-topankami

Veríme, že aj vďaka nášmu výberu atrakcií a aktivít sa nebudete v januári doma nudiť. :-)