Blog > Realitné rady > Beriem si hypotéku: Ktoré nehnuteľnosti môžem založiť?

Beriem si hypotéku: Ktoré nehnuteľnosti môžem založiť?

Banka si pred schválením úveru každú nehnuteľnosť preveruje a k všeobecným požiadavkám si môže doplniť ďalšie vlastné kritériá.

25.09.2018 12:09
Dĺžka čítania: 5 min.

 

Ak sa chystáte v dohľadnej dobe riešiť bývanie, s veľkou pravdepodobnosťou budete premýšľať nad hypotékou so založením nehnuteľnosti. V článku vám povieme, ktorými nehnuteľnosťami môžete ručiť a ktoré, naopak, nepripadajú do úvahy.

Pripomeňme si však najskôr aj možnosti, keď založenie nehnuteľnosti nie je potrebné.

Pomôcť si môžete napríklad stavebným úverom alebo medziúverom, na ktoré sa síce záložné právo nevzťahuje, no nevýhoda je v tom, že požadovaná suma nie je až taká vysoká. Maximálna výška takejto pôžičky sa pohybuje okolo 50-tisíc eur.

Druhou alternatívou je bezúčelový spotrebný úver, no ako pri vyššie spomenutých produktoch, aj spotrebný úver predstavuje iba menšiu čiastku. Navyše, úroky sú vyššie, a teda zaň zaplatíte viac ako za hypotéku.

financna uspora pri zalozeni nehnutelnostiAk si teda chcete zabezpečiť doživotné bývanie a peniaze potrebujete okamžite, najlepšou možnosťou je buď stavebný úver, ktorý získate po niekoľkých rokoch sporenia, alebo hypotéka. Samozrejme, pri nej už musíte rátať so založením nehnuteľnosti.

Ktoré nehnuteľnosti môžem založiť?

Medzi najčastejšie zakladané nehnuteľnosti patria byty a domy. Často ide o rodičovské domy alebo sú to tie nehnuteľnosti, ktoré chce kupujúci vďaka hypotéke nadobudnúť. Pri ručení však musí nehnuteľnosť spĺňať tieto podmienky:

- nevzťahuje sa na ňu exekúcia alebo právo doživotného užívania

- musí mať samostatný vchod

- musí byť vyriešená prístupová cesta

- všetky časti nehnuteľnosti sú vysporiadané a správne uvedené v katastri nehnuteľností

- musí byť v stave trvalého užívania

- musí ísť o bytový priestor

bytovy priestor pri zalozeni nehnutelnostiToto sú iba základné požiadavky. Banka si pred schválením úveru každú nehnuteľnosť preveruje a k hore uvedeným požiadavkám môže doplniť vlastné kritériá. Preto je bežné, že pri splnení istých podmienok vám niekde hypotéku schvália, zatiaľ čo inde uspieť nemusíte.

Pozemky a chaty

V ojedinelých prípadoch prichádzajú do úvahy aj iné nehnuteľnosti, a to napríklad pozemok alebo chata. Avšak na to, aby vám odobrili založenie takéhoto majetku, musíte splniť ďalšie, ešte prísnejšie podmienky.

pozemky a chaty pri zalozeni nehnutelnostiV prvom spomínanom prípade musí ísť o stavebný pozemok, ktorý má svoju parcelu s vysporiadanými vlastníckymi vzťahmi. Okrem toho musí k pozemku s dobrou bonitou viesť cesta, ktorá musí byť taktiež vysporiadaná. Nakoniec si musíte dať k pozemku vyhotoviť aj geometrický plán.

Čo sa týka chát, vzťahujú sa na ňu podobné požiadavky ako na stavebný pozemok. Založiť teda môžete rekreačnú budovu, ktorá je bonitná (hodnotná), bola riadne skolaudovaná a leží na vysporiadanom pozemku. Veľmi dôležitým kritériom je, aby bola chata trvalo obývateľná.

pozemky a chaty pri zalozeni nehnutelnostiDbajte preto na splnenie všetkých podmienok, a zvýšte si tak si svoje šance na získanie hypotéky.

Môžem založiť dve nehnuteľnosti?

Vzhľadom na to, že sa banky neposkytujú veľa úverov v stopercentnej hodnote kupovanej nehnuteľnosti, je potrebné myslieť na ďalšie dofinancovanie.

Jednou z možností, ako získať plnú sumu na zaplatenie domu alebo bytu, je ďalšie záložné právo. To znamená, že k prvej založenej nehnuteľnosti pridáte ďalšiu.

zalozenie dvoch nehnutelnostiToto riešenie sa môže zdať prijateľné, no má aj svoje negatívne stránky.

Tým, že ručíte cudzou nehnuteľnosťou, zaťažujete jej majiteľa. V prípade, že by ju chcel predať, banka to musí schváliť. Ak však po čase splatíte časť úveru, druhú nehnuteľnosť môžete odbremeniť tak, že banku požiadate o uvoľnenie záložného práva.