Blog > Realitné rady > Chcete predať byt rýchlejšie a výhodnejšie? Máme pre vás 8 rád, ako na to

Chcete predať byt rýchlejšie a výhodnejšie? Máme pre vás 8 rád, ako na to

Štandardná dĺžka predaja bytu sú 3 až 4 mesiace. Ak sa však zbavíte nepotrebných vecí, opravíte drobné nedostatky a predaj nehnuteľnosti zveríte do rúk odborníkov, môže sa vám to podariť oveľa skôr.

22.02.2018 12:02
Dĺžka čítania: 5 minút

 

1. Kľúčové je správne nacenenie

Stanovenie vhodnej predajnej ceny je hlavným faktorom rýchleho a výhodného predaja akejkoľvek nehnuteľnosti.

Ak to s cenou preženiete alebo ju stanovíte až podozrivo nízko, s predajom domu, bytu či pozemku vám nepomôžu ani dokonalé fotografie a premyslená propagácia na realitných portáloch.

Ako teda určiť správnu cenu nehnuteľnosti? Pomôžte si konkurenčnými ponukami z vášho okolia. Prelistuje si realitné portály a hľadajte byty, ktoré sú stavom, vlastnosťami a vybavenosťou podobné tej vašej.

Vyberte si aspoň päť takýchto ponúk a z ich ceny si vypočítajte priemernú cenu.

Pokiaľ sa pri stanovení ceny bytu nechcete orientovať inými ponukami, ktoré môžu byť v skutočnosti iné, ako sa o nich píše na internete, nechajte si vypracovať cenovú ponuku od ľudí, ktorí sa v danej lokalite vyznajú.

Odborníci totiž vedia, ako správne nastaviť cenu nehnuteľnosti tak, aby sa predala čo najrýchlejšie a za čo najlepšiu trhovú cenu.

2. Predávajte v správny čas

 

 

Realitný trh sa delí na dve hlavné sezóny – jarná trvá od februára do júna a jesenná od septembra do decembra. Počas jarnej sezóny sa kupujúci obzerajú po svojom novom byte oveľa aktívnejšie než inokedy. Zároveň platí, že ak predávate zaujímavú nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v žiadanej lokalite, uspieť môžete aj mimo sezóny.

Delenie sezón však berte skôr ako orientačný termín, kedy začať s prípravou nehnuteľnosti na predaj a zostavením marketingového a predajného plánu. Ideálne obdobie teda prebieha práve teraz.

3. Fotografie zverte do rúk profesionála

Podľa údajov Národnej asociácie realitných kancelárií viac ako 90 % záujemcov svoj nový domov hľadá cez internet a až 80 % z nich sa o otvorení inzerátu rozhoduje podľa fotografie.

Iné údaje hovoria, že ponuky s viac ako šiestimi fotkami majú dvojnásobnú šancu, že upútajú pozornosť záujemcov. Fotografie pri predaji zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, preto sa neoplatí spoliehať, že si svoj byt najlepšie nafotíte svojpomocne smartfónom.

4. Nepotrebné veci upracte z očí

Nemyslíme tým, aby ste všetky nadbytočné veci ukryli do skriniek. To určite nerobte, pretože záujemcovia si počas prehliadky budú chcieť pozrieť aj úložné priestory bytu. Všetko sezónne oblečenie, dekorácie či rôzne detské príslušenstvo preto odložte počas predaja do úschovy.

Kupujúceho predsa nezaujíma vaše súkromie, ale samotný byt. Ak sa predčasne zbavíte nepotrebných vecí a uložíte ich na jedno miesto, neurýchlite tým iba proces predaja, ale aj samotné sťahovanie na vašu novú adresu.

5. Menšie nedostatky opravte

Z pohľadu návratnosti investícií nemá význam robiť rozsiahle rekonštrukcie v byte, ktorý o malú chvíľu pôjde na predaj. Za to sa však môžete pokúsiť opraviť drobné nedostatky. Najmä v kuchyni a kúpeľni sa oplatí investovať do nových svietidiel, skriniek či závesov.

Vymeňte všetky nefunkčné žiarovky, vypínače, zanesené vodovodné batérie a opravte kvapkajúce radiátory. Hlavným bodom záujmu sú počas obhliadok steny a podlaha. Drevené parkety prebrúste a nanovo nalakujte. Pokiaľ ide o farby, premaľujte všetko, čo si vyžaduje nový náter.

Kuchyňa predáva, preto jej pri príprave bytu na predaj venujte zvláštnu pozornosť.

Nezabudnite umyť okná, dvere a dbajte, aby sa všetko otváralo bez vŕzgania. Všetky zo spomenutých úprav sú finančne nenáročné, no na záujemcov môžu výrazne zapôsobiť.

6. Nezabudnite na priestor mimo bytu

Pri príprave na obhliadky sa neorientujte len na interiér. Ak byt nepôsobí na záujemcov príťažlivo už zvonku, zbytočne sa tak oberáte o dobrý prvý dojem.

Upracte schodisko, kde záujemcov môžu odradiť suché kvety, špinavá rohožka alebo fľakaté schody.

Pokiaľ sa v okolí bytového domu nachádza zeleň v podobe stromčekov alebo živého plotu, upravte aj tú. Jednoducho sa postarajte o to, aby záujemcovia nestratili záujem o byt ešte predtým, než doň vôbec vstúpia.

7. Využite možnosť rýchleho výkupu

Potrebujete urýchlene predať nehnuteľnosť kvôli výhodnej kúpe iného bytu? V takom prípade môžete okrem klasického predaja využiť rýchly výkup bytov, pri ktorom obdržíte peniaze na účet už do 48 hodín.

Urýchlený predaj bytov je vhodný aj v prípade, ak sa nechcete zaoberať vybavovaním úradných formalít. Väčšinu administratívnych záležitosti totiž vybavia za vás.

Nemusíte sa pritom obávať žiadnych nezrovnalostí – výkup bytov je maximálne diskrétny a prebieha pod dohľadom právnikov.

8. Spolupracujte s odborníkmi

 

 

Množným číslom však nemyslíme viacero realitných maklérov. Predajom bytu cez viaceré realitky a portály sa oberáte o exkluzivitu, pretože vaša nehnuteľnosť sa rýchlo opozerá. Zároveň tým dávate šancu falošným záujemcom špekulovať o cene.

Predaj bytu zverte do rúk jednej realitnej kancelárii, ktorá sa okrem zverejnenia ponuky postará aj o obhliadky a vybavenie zmlúv.

V realitnej kancelárii Charles vám pridelíme osobného realitného makléra, ktorý vás ušetrí straty času a súkromia, pretože všetky obhliadky vybaví za vás. Pri predaji využívame vlastnú databázu záujemcov o bývanie a postaráme sa aj o vypracovanie strategického predajného plánu, ktorý predaj bytu výrazne urýchli.

Čítate tento článok, pretože skôr než pôjdete bývať do nového, potrebujete predať svoju terajšiu nehnuteľnosť? Zverte predaj bytu do rúk odborníkov na lokálny trh z našej realitnej kancelárie Charles. ;-)