Blog > Nehnuteľnosti > Bývanie pod strechou: S čím všetkým musíte rátať pri kúpe podkrovného bytu?

Bývanie pod strechou: S čím všetkým musíte rátať pri kúpe podkrovného bytu?

Pri podkrovnom byte nemusíte používať závesy a máte neustály prísun slnečného svetla. Na druhú stranu môže byť bývanie pod strechou v lete neznesiteľné a kvôli zatekaniu či šikmým stenám aj finančne náročné.

19.11.2018 12:11
Dĺžka čítania: 5 min.

Všetok priestor síce nevyužijete, no aj tak pôsobia podkrovné byty priestranne a otvorene. Takéto bývanie má však aj svoje nevýhody.

Výhody podkrovných bytov

Viacero odborníkov sa zhoduje na tom, že bývanie v stiesnených priestoroch môže mať negatívny vplyv na zdravie človeka.

Ako pripomína dizajnér a autor knihy Environmental Psychology of Design Dan Kopec, najväčšie problémy s bývaním v malých priestoroch môžu mať ľudia vo veku 30-40 rokov, ktorí podliehajú stresu, a takéto bývanie by im mohlo spôsobiť ešte väčšie problémy.

Ako toto všetko súvisí s podkrovnými bytmi? Hoci takéto byty majú svoje mínusy a celý priestor sa nedá naplno využiť, aj napriek tomu pôsobia otvorene a priestranne. Okrem toho je tu mnoho ďalších výhod, ktoré by sme, podobne ako otvorenosť, mohli označiť za praktické.

Vzhľadom na to, že podkrovné byty sú situované až na samom vrchu bytovky alebo domu, nikto iný nad vami bývať nebude. Nemusíte sa teda báť prílišného hluku alebo dokonca toho, že vás vaši susedia vytopia.

vyhody podkrovnych bytov

Bývanie na najvyššom poschodí a strešné okná majú tú výhodu, že nemusíte premýšľať nad závesmi. So strešnými oknami a polohou podkrovných bytov sa napokon spája aj ďalšia praktická výhoda.

Vďaka oknám totižto do priestoru preniká oveľa viac prirodzeného svetla, čo môžete využiť pri práci, a nakoniec to prispeje aj k zníženiu energetickej spotreby.

Prirodzeným svetlom však nekončíme. Ak si zaobstaráte podkrovný byt, vaše bývanie bude veľmi vkusné. Hovoríme to najmä pre iné benefity, ktoré sú v porovnaní s inými bytmi vysokým nadštandardom.

vela prirodzeneho svetla v podkrovnych bytoch

Treba určite povedať, že podkrovné byty všeobecne majú svojské čaro. Tým, že sú steny aj stropy dosť špecifické, majiteľ musí umiestňovať nábytok nanajvýš dômyselne. Výsledkom však zväčša býva útulný, čistý, svetlý a aj napriek výmere veľmi otvorený priestor.

K atmosfére podkrovných bytov nepochybne prispieva aj zvuk dažďa, ktorý oceníte najmä počas spánku, či pozorovanie nočnej oblohy. A aj sami asi uznáte, že takýto luxus nemá každý.

Koniec tejto časti uzavrieme výhodou, ktorá sa pri podkrovných bytoch spomína pomerne často.

Byty na najvyššom poschodí totižto zvyknú mať aj terasu. Ak bude byt váš, terasu si podľa vlastných predstáv môžete zariadiť alebo ju môžete zmeniť na menšiu záhradu. V oboch prípadoch si však môžete vychutnať výhľady na mesto alebo prírodu. Všetko už závisí od toho, v akej lokalite si byt kúpite.

bez zavesov v podkrovnom byte

Nevýhody podkrovných bytov

Hoci majú podkrovné byty svojskú atmosféru, je tu aj zopár nevýhod, ktoré sa s takýmto bývaním spájajú. Nepríjemné môže byť napríklad to, že v lete sú priestory pod strechou veľmi horúce.

Naopak, v zime môžu byť tie isté priestory príliš chladné, a to kvôli množstvu chladného vzduchu v okolí okien alebo kvôli nesprávnej strešnej izolácii. V dôsledku toho sa budú, prirodzene, zvyšovať aj vaše výdavky na energie.

Šikmé steny a celkovo usporiadanie priestoru je to, čo niekomu neprekáža, no iným sa to môže zdať ako veľký problém, pretože výmera celkovo nezodpovedá priestoru, ktorý môže domáci využiť. Komplikácie nastávajú najmä vtedy, keď treba izby s nerovnými stenami a stropmi zariadiť nábytkom.

nevyhody podkrovnych bytov

Buď budete dlhšie hľadať také zariadenie, ktoré sa do priestoru hodí, alebo si zaplatíte za nábytok na mieru. Samozrejme, musíte rátať s tým, že si za nábytok na mieru priplatíte.

Podkrovné byty sú často jedným veľkým priestorom. A podobne ako nepravidelné steny a stropy, otvorený priestor bez stien niekomu vyhovuje, no iným sa nemusí takéto bývanie vôbec pozdávať. Navyše, aj z toho vyplýva niekoľko nevýhod.

Napríklad, v prípade podkrovných bytov určite neprichádza do úvahy, aby ste mali nejakých spolubývajúcich. Obytné izby sú často jedným veľkým otvoreným priestorom, a tak dochádza k úplnej strate súkromia.

malo sukromie v podkrovnom byte

Na toto si dajte pozor

Keď už sa raz ale rozhodnete pre bývanie v podkrovnom byte, určite zvážte všetky plusy aj mínusy. Obzvlášť vás upozorňujeme na to, aby ste vopred popremýšľali, ako priestory zariadite. Zvážte, či chcete hľadať nábytok na mieru a koľko ste ochotní investovať.

V neposlednom rade je dôležitá kvalitná strešná izolácia. Tá nielenže zabraňuje úniku tepla, ale navyše je potrebná aj na rozptýlenie nadmernej vlhkosti, ktorá by mohla preniknúť do bytových priestorov.

kvalitna stresna izolacia podkrovny byt

Ak si sami netrúfate odhadnúť, v akom stave je byt, ktorý si chcete kúpiť alebo prenajať, využite technickú inšpekciu. Jej pracovníci vám okrem konštrukcie skontrolujú rozvody či prehodnotia bezpečnosť bývania.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom bývania sú vám k dispozícii aj naši odborníci z realitnej kancelárie Charles.