Blog > Nehnuteľnosti > Paneláky sa stavali pred desiatkami rokov. Oplatí sa dnes investovať do takéhoto bývania?

Paneláky sa stavali pred desiatkami rokov. Oplatí sa dnes investovať do takéhoto bývania?

Prezradíme vám aj to, ako sa dá predĺžiť životnosť panelových domov a kedy sa radšej poobzerať po byte v novostavbe.

01.07.2018 12:07
Dĺžka čítania: 5 min.


Paneláky sa stavali s vidinou, že budú ľuďom slúžiť desiatky rokov. Ich zachovanie si však vyžaduje kompletnú rekonštrukciu a pravidelnú údržbu. V nasledujúcom článku si povieme, ako sa dá predĺžiť životnosť panelových domov a kedy sa treba poobzerať po byte v novostavbe.

Éra panelákov na Slovensku sa začala v 60. rokoch minulého storočia. To znamená, že byty z tohto obdobia majú za sebou takmer šesť dekád.

V lepšom prípade sa paneláky renovovali. Rekonštrukcia môže ich životnosť predĺžiť až o polovicu tej pôvodnej. Takže ak sa byty postavili na 70 rokov, vo výsledku by mohli slúžiť až 105 rokov.

panelakyNa to, aby sa to podarilo realizovať, sú nutné nielen vnútorné prerábky, ale najdôležitejšie sú veľké rekonštrukcie hrubej stavby.

Ako sa dá predĺžiť ich životnosť

Základ panelákov, ako z názvu vyplýva, tvoria panely, a to nosné a obvodové, ktoré sú pospájané oceľovými prvkami.

V dôsledku klimatických zmien dochádza k poškodzovaniu tejto nosnej konštrukcie. A ak sa s tým nič neurobí, predĺženie životnosti paneláku je v nedohľadne.

vonkajsia-udrzbaRiešením je nielen pravidelná údržba pôvodných častí, ale do veľkej miery pomôže aj zateplenie. Tak sa predíde vplyvom vonkajšieho prostredia (dážď – zatekanie, plesne), ale taktiež sa, pochopiteľne, ušetria náklady na teplo.

Na čo by sa takisto nemalo zabúdať v prípade, ak sa pristúpi ku kompletnej rekonštrukcii, sú rozvody. Nimi sa do bytov privádza voda a plyn. Tieto potrubia, zväčša vyrobené z ocele a hliníku, majú životnosť približne 20 až 30 rokov.

vnutorna-udrzbaNa ich výmenu preto treba myslieť oveľa skôr. A hoci môže stáť prerábka viac peňazí, než ste plánovali, je správne do nej investovať. Nikoho by totiž nepotešilo, ak by sa problémy s rozvodmi prejavili až po rekonštrukcii viditeľných častí.

A nakoniec by sa nemalo zabúdať ani na spoločné priestory, preto nepodceňujte ani výmenu výťahu alebo opravy schodiska, a nad riešením sa zamyslite ešte predtým, než dôjde k havarijnému stavu.

panelak-vnutro

Kúpiť alebo nekúpiť?

To, čo sme spomenuli vyššie, vás môže od kúpy panelákového bytu celkom odradiť. Obzvlášť vtedy, ak si pomyslíte, že na byt si vezmete hypotéku a po jej splatení bude bývanie nefunkčné, alebo, naopak, budete musieť investovať ešte ďalšie peniaze do veľkej rekonštrukcie.

Úplne odpísať paneláky však nie je celkom správne. Aj keď sa veľa hovorí o ich neudržateľnom stave, veľa vecí záleží od toho, aká bola doterajšia starostlivosť o bytový dom.

zvazit-kupuTakže je iné, ak si kúpite byt v paneláku z 80. rokov, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou, než to, že by ste zamýšľali kúpiť byt zo 60. rokov, ktorý zostal v pôvodnom stave.

dohoda-o-kupeAk sami neviete odhadnúť vek a stav bytu, oslovte odborníkov. Tí vám poradia, či je pôvodný stav natoľko zlý, že sa viac oplatí investovať do bytu v novostavbe.

S touto a aj ďalšími otázkami vám radi pomôžu aj pracovníci našej realitnej kancelárie Charles ®.