Blog > Realitné rady > Ceny nehnuteľností v Bratislave budú v roku 2018 stagnovať. Aké ďalšie zmeny môžeme očakávať?

Ceny nehnuteľností v Bratislave budú v roku 2018 stagnovať. Aké ďalšie zmeny môžeme očakávať?

V hlavnom meste sa očakáva stagnácia cien, v iných regiónoch Slovenska môžu zamiešať kartami výhodné a ľahko dostupné pôžičky.

29.01.2018 12:01
Dĺžka čítania: 4 minúty

 

Do Bratislavy sa vráti cenovo dostupné bývanie

Po ekonomickej kríze z roku 2008 sa na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami začali vo veľkom objavovať takzvané „štartovacie byty“ určené nižšej sociálnej vrstve s výborným pomerom medzi cenou, kvalitou a lokalitou. 

O 6 rokov na to sa trh pretransformoval tak, že štartovacie byty boli nahradené o niečo menšími alternatívami, no ich cena bola orientovaná skôr pre strednú vrstvu obyvateľstva. Odvtedy sa po cenovo dostupnom bývaní v hlavnom meste akoby zľahla zem.

Zmena takto nastaveného realitného trhu by však mohla nastať práve v roku 2018.

Medzi nehnuteľnosťami by sa mali opäť začať objavovať „štartovacie byty“. Rovnako ako väčšina pozitívnych správ, aj s touto prichádza jedno „ale“ – počet týchto cenovo dostupných bytov bude zo začiatku vo výrazne obmedzenom množstve.

Byty v Karlovej Vsi

Ceny bytov v Bratislave dosiahli strop, namiesto výrazného zlacňovania budú stagnovať

Zdražovanie bytov za uplynulý rok najviac pocítili záujemcovia o nové bývanie na východnom Slovensku a v Trenčíne. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa v prepočte na medzikvartálne obdobie cena bytov v Prešovskom kraji zvýšila o 5,13 % a v Košickom kraji až o 7,78 %

Na realitnom trhu nášho hlavného mesta to bolo práve naopak. V Bratislavskom kraji NBS zaznamenala medzikvartálny pokles cien o 0,16 %, čo je vôbec prvýkrát za posledné dva roky.

Ak sa pozrieme na ceny dvojizbových bytov v jednotlivých bratislavských okresoch, zistíme, že medziročne zlacneli len v Starom meste a v mestskej časti Bratislava IV.

Pôjdu teda ceny bytov v Bratislave ešte nižšie?

Podľa doterajšieho vývoja sa dá usúdiť, že po zdražovaní v minulosti dosiahli aktuálne ceny v Bratislave svoj vrchol. Namiesto ďalšieho poklesu sa však skôr prikláňame k názoru, že ceny bytov v Bratislave budú v roku 2018 stagnovať.

V iných regiónoch môžu zamiešať karty ľahko dostupné pôžičky

Vďaka historicky najnižším úrokovým sadzbám sú výhodné pôžičky veľkým lákadlom. K nárastu cien nehnuteľností však prispeli práve „lacno“ získané peniaze. Ak sa pravidlá pre poskytnutie výhodných úverov nezmenia, nárast cien nehnuteľností môže v niektorých regiónoch Slovenska naďalej pokračovať. 

Vzhľadom na vysokú zadlženosť Slovákov sa však očakáva, že NBS pristúpi k regulácii cez zavedenie prísnejších úverových pravidiel. V takom prípade by ceny nehnuteľností v ostatných častiach Slovenska mali, naopak, klesnúť.

Nehnuteľnosti v Karlovej Vsi

Daň z nehnuteľností zostane bez zmien

Pokiaľ ste v minulom roku kúpili, predali, darovali alebo dostali do vlastníctva nehnuteľnosť, zostáva vám zopár posledných dní na podanie daňového priznania z nehnuteľnosti. Pri tejto povinnosti občanov hlavného mesta nečakajú žiadne novinky ani zmeny. 

Dajte si však pozor na časté chyby, ktoré sa pri podávaní daňového priznania opakujú každý rok.

Detailnejšie ich opísala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer, podľa ktorej daňovníci pravidelne zabúdajú na podpis, chybne alebo vôbec nevyplnia susedné pozemky a (v prípade právnických osôb) majú veľký problém aj so správnym zaradením nehnuteľnosti.

Podanie daňového priznania z nehnuteľnosti


Na podanie daňového priznania vám už nezostáva príliš veľa času, urobiť tak musíte už do 31. januára 2018.

Stránkové dni na Magistráte mesta Bratislava sú síce počas posledného januárového týždňa predĺžené, no daňové priznanie môžete podať aj poštou alebo elektronicky.

Urobte to hlavne včas, pretože za nevčasné podanie vám môže mesto udeliť pokutu od 5 do 3 000 €.